Eén jaar Amnesty Jongeren Apeldoorn: Van profielwerkstuk naar een inspirerende beweging

Maandag 21 september 2026

Door Hildegard Braam

Wat begon als een profielwerkstuk van Gymnasiumleerlingen over discriminatie onder Apeldoornse jongeren groeide in één jaar uit tot de eerste jongerenafdeling van Amnesty International in Nederland. Deze week viert Amnesty Jongeren Apeldoorn haar eerste verjaardag en kijkt de groep terug op duidelijke successen. Het onderzoek liet zien dat veel jongeren discriminatie ervaren, vooral op basis van afkomst, religie, huidskleur, seksuele gerichtheid en uiterlijk. Die bevindingen sluiten aan bij onderzoek van Discriminatie.nl. Jongeren gaven bovendien aan dat zij handelingsperspectief missen: ze willen weten wat ze kunnen doen wanneer zij of anderen met discriminatie te maken krijgen.

Adviezen die een beweging startten De adviezen waren helder: richt een jongerengroep op, geef meer voorlichting op scholen en betrek jongeren actief. Dat werd de basis voor een beweging die inmiddels bestaat uit vijftien bevlogen jongeren van verschillende vo-scholen, zoals Gymnasium Apeldoorn, Walterbosch, KSG, De Heemgaard en studenten. Ze richten zich op bewustwording rond discriminatie en het belang van mensenrechten.

Begeleid richting zelfsturend werken, zetten deze jongeren hun zorgen om in actie. Naast school en werk nemen ze bewust verantwoordelijkheid: impact maken en bijdragen aan een rechtvaardiger en gelijkwaardiger Apeldoorn. Dat doen ze ook, concreet, zichtbaar en ten goede van de stad.

Samenwerking, inzet én plezier

In de groep ontwikkelen zij nieuwe vaardigheden, werken samen en ervaren hoe plezier en inzet elkaar versterken. Iedereen draagt op zijn eigen manier bij, met eigen kwaliteiten, talenten en kracht. De sfeer tijdens de bijeenkomsten, gefaciliteerd door GIGANT, is open, licht, energiek en zoals Eskil en Pim benadrukken, is het niet alleen belangrijk en zinvol, maar ook gewoon gezellig. En ja, na afloop met allen een ijsje eten hoort daar ook bij.

Zichtbaar in de stad In korte tijd zijn deze jongeren al opvallend actief en succesvol. In de stad zijn ze zichtbaar bij infostands zoals Amnesty’s jaarlijkse schrijfactie Write for Rights, op Internationale Vrouwendag, tijdens panelgesprekken op de Dag tegen Discriminatie en Racisme, bij gastlessen als peer educators, herdenkingen, lezingen en mensenrechtenevenementen. Ook namen ze deel aan de Nacht van de Vluchteling.

Daarnaast hebben zij hun eigen communitykanalen opgezet: een actief Instagram account, een groeiende WhatsApp-community en zelf ontworpen posters. Zo bouwen ze aan een eigen podium in de stad. Maar de ambitie reikt verder: Amnesty Jongeren Apeldoorn wil alle scholen, waaronder ROC Aventus, studenten en werkende jongeren betrekken. Een brede diverse jongerenstem uit heel Apeldoorn maakt de beweging sterker én inclusiever.

Drijfveren: Solidariteit in actie

De beide Jurres in de groep verwoorden helder wat hen drijft: “Onze groep laat zien dat jongeren die met onrecht of uitsluiting te maken hebben, niet alleen staan. We zijn zichtbaar, groeien snel en worden steeds vaker betrokken. Juist onze voorlichting aan leeftijdsgenoten is cruciaal: ze maakt duidelijk dat Amnesty ook voor onze generatie urgent is en dat jongeren nú kunnen meedoen.” Ze benadrukken hoe belangrijk het is dat jongeren een plek hebben waar ze de verandering die zij willen zien, kunnen realiseren en dat Amnesty Jongeren Apeldoorn erin is geslaagd precies zo’n plek te worden.

Bijdrage aan de Vredesweek

Tijdens de aankomende Vredesweek presenteren zij op 23 september in samenwerking met GIGANT, de film No Good Men, met een korte inleiding vooraf en een nagesprek dat zij zelf begeleiden. Op 26 september spreekt een van hen tijdens het Vredesontbijt in de Grote Kerk. Twee momenten waarop hun stem en betrokkenheid opnieuw weer helder naar voren zullen komen.

Een hoopvol voorbeeld voor Apeldoorn In één jaar tijd is een schoolproject uitgegroeid tot een inspirerende jongerenbeweging. In een tijd waarin mensenrechten onder druk staan en polarisatie toeneemt, vormen deze jongeren een frisse, moedige tegenkracht. Zoals Isabelle het treffend samenvat: “Wij zijn de toekomst, dus moeten we er samen voor zorgen dat we allemaal in een veilige wereld kunnen leven.”

Amnesty Jongeren Apeldoorn kiest ervoor om op te staan, niet weg te kijken en geeft de stad daarmee een krachtig, hoopvol voorbeeld. Apeldoorn mag trots zijn op deze jongeren die laten zien dat verandering begint bij wie durft te handelen.

Voor meer info

Instagram amnestyapeldoorn
Amnesty Apeldoorn – WhatsApp-kanaal
Email: jongeren@apeldoorn.amnesty.nl


Filmavond – No Good Men 23 september, 19.30 uur – GIGANT gigant.nl/film/no-good-men-special-i-s-m-amnesty-international-jongeren

Vredesontbijt – Grote Kerk 26 september, 9.00 uur – gratis, aanmelden verplicht degeldersedag.nl/activiteiten

Meer lezen over stad

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief!